ساختار و معماری سایت

به نظرشما معماری یک وب سایت برای سئو تاثیر گذار است؟

منظور از معماری وب سایت صفحات موجود در آن و همینطور لینک داخلی بین این صفحات می باشد. بهترین حالت برای یک سایت این است که کاربران به راحتی بتوانند به صفحه مورد نظر خود برسند و همینطور موتور ها و خزندگان گوگل از طریق ارتباط بین صفحات بتوانند به تمامی سایت راه پیدا کرده و کل سایت را ایندکس کنند. 

منظور از معماری وب سایت صفحات موجود در آن و همینطور لینک داخلی بین این صفحات می باشد. بهترین حالت برای یک سایت این است که کاربران به راحتی بتوانند به صفحه مورد نظر خود برسند و همینطور موتور ها و خزندگان گوگل از طریق ارتباط بین صفحات بتوانند به تمامی سایت راه پیدا کرده و کل سایت را ایندکس کنند. اگر سایت شما از نظر کاربر سایتی ایده آل باشد و کاربر نیاز مورد نظر خود را از این قسمت پیدا کند و حتی درموردهای بعدی باز هم به سایت شما مراجعه کند ، از نظر گوگل به این صورت دیده می شود که سایت شما برای کاربران مناسب بوده است. پس معماری سایت و لینک سازی داخلی یکی از مهم ترین بخش های سایت شما برای شروع است. 

آیا معماری سایت مهم است؟

جواب سوال شما بله است نظرات مختلفی وجود دارد که به شما ثابت می کند معماری یک سایت در سئو ان تاثیر زیادی دارد . 3 مورد از آن ها را برای شما ذکر میکنیم :

1: در یک معماری خوب عنکوب های خزنده گوگل می توانند به تمام صفحات سایت شما دسترسی پیدا کنند و کل سایت شما را ببینند. یعنی اگر صفحات شما به درستی از طریق لینک داخلی به هم متصل باشند خزنده گوگل از یک صفحه به صفحه دیگر راه پیدا کرده و می تواند صفحات شما را دنبال کند بدون اینکه حتی یک صفحه را از دست بدهد.

2: به وسیله معماری وب سایت خود شما می توانید صفحاتی را که دارای الویت بهتری مشخص کرده و همینطور قدرت صفحات دیگر را از طریق لینک دادن به آن صفحه منتقل می کنیم که این کار در رتبه بندی سایت ما و بالا بردن اعتبار ما در گوگل نقش بسیار مهمی دارد.

3: و در گزینه آخر که مهم ترین گزینه می باشد این است که کاربران به راحتی می توانند به بخشی که به ان نیاز دارند دسترسی پیدا کنند. با این کار علاوه بر اینکه زمان ماندگاری در سایت بیشتر خواهد شد ، گوگل نیز سایت ما را به عنوان یک سایت معتبر که نیازهای کاربر را در سریعترین زمان در اختیار آن قرار می دهد شناخته و اعتبار ما را بیشتر می کند.

بهترین روش های برای معاری سایت

از روش flat برای این کار استفاده کنید: 

از نظر سئو برای معماری سایت بهترین روش فلت flat می باشد . در این روش شما با حداکثر4 کلیک می توانید به صفحه مورد نظرخود برسید. و همینطور در این معماری عمق بسیار کمی وجود دارد و این به این معنی است که شما می توانید از صفحاتی که امکان ایجاد بک لینک های بیشتری دارند مانند صفحه اصلی ، لینک به صفحاتی که نیاز به رتبه بندی و بالا آمدن در گوگل دارند مانند محصولات یا خدمات شما و همینطور مقالات می باشد.

شما برای اینکه در گوگل رتبه بگیرید به این نیاز دارید که حتما عنکبوت های گوگل حتما تمام صفحات سایت شما را پیدا کنند و این روش بهترین روش برای سریعترین رسیدن به این نقطه است.

پس بهترین راه برای شما استفاده از ساده ترین روش برای معماری سایت شما می باشد. تا کاربر با کمترین کلیک و سریعترین زمان به  هدف خود برسد. پس از ابتدا برای دسته بندی مطالب خود و معماری سایت خود برنامه داشته باشید تا با بزرگتر شدن سایت شما دچار بهم ریختگی نشوید.

از صفحات دسته بندی خود استفاده کنید:

به وسیله صفحه دسته بندی ایجاد شده شما می توانید سایت خود را مرتب کنید.  می خواهید صفحه جدیدی را ایجاد کنید؟ براساس دسته بندی هایی که دارید می توانید مطلب را در دسته بندی خاص خود قرار دهید و از این طریق لینک داخلی برای مطلب خود ایجاد کنید.زیرا در صورتی که شما دسته بندی نداشته باشید سایت شما دچار بی نظمی می شود.

 

آدرس های سایت

برای سئو شما بهتر است که url  ها هم از دسته بندی سایت شما پیروی کنند . یعنی شما باید از دسته بندی های خود در این url استفاده کنید. 

https://example.com/category/subcategory/keyword-keyword

 

لینک سازی داخلی

یکی از بخش های مهم سایت لینک سازی داخلی آن می باشد. شما باید از منو خود به صفحات سایت لینک بدهید . به این صورت که شما ابتدا به صفحه دسته بندی اصلی خود از منو لینک داده و از صفحه دسته بندی با صفحات سایت خود ارتباط برقرار کنید. 

مثلا شما باید از صفحه اصلی خود به صفحه دسته بندی یک محصول که تمام آن محصولات در آن صفحه وجود دارد لینک دهید و در این صفحه به تمامی محصولات خود پیوند ایجاد کنید. 

همچنین شما می توانید از صفحات محصولات خود یا نوشته های خود به صفحات دیگر محصولات و نوشته های خود و بخش هایی که با هم ارتباط دارند پیوند ایجاد کنید. تا راه راحتی تری را برای افرادی که دنبال موضوع خاصی هستند ایجاد کنید.

 

استفاده از نقشه سایت در معماری

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید تا گوگل تمام صفحات شما را پیدا کند و عنکبوت های خزنده گوگل آنها را شناسایی کنند استفاده از نقشه سایت است. شما در این روش می توانید تمامی دسته بندی های ، زیر دسته بندی ها ، محصولات و شاخه ها را نمایش دهید.

 

نمایش لینک صفحات سایت در گوگل

ارتباطاتی که بین صفحات یک سایت می باشد نشان دهنده ارتباط قوی و همینطور معماری یک سایت است . هیچ حالت خاصی برای انتخاب شما وجود ندارد به جز اینکه کاملا به صورت اتفاقی و خودکار این بخش ها در صفحه گوگل نمایش داده می شود. شما می توانید نمونه این لینک ها را در تصویر زیر مشاهده نمایید.

گوگل صفحاتی را که در یک موضوع به هم ارتباط دارند براساس الگوریتم های خود انتخاب می کنند و نمایش می دهد. اگر شما بتوانید لینک سازی داخلی مناسبی برای سایت خود داشته باشید بر همین اساس گوگل از ارتباط بین لینک های سایت شما می تواند بهترین و مهم ترین بخش ها را در سایت شما مورد بررسی قرار دهد و لینک های مورد نظر را براساس الگورتیم های خود برای نمایش انتخاب کند. 

مقاله های مرتبط ساختار و معماری سایت

نقشه سایت

شما برای وب سایت خود نیاز به یک نقشه سایت دارید تا موتورهای جستجوگر بتونند محتوا و مطالب داخل وب سایت شما را ببینند و ان را فهرست کنند. نقشه سایت به موتورهای جتستجو گر نشان می دهد که کدام مطالب شما مهم تر از بقیه می باشد . این نقشه ها دارای انواع مختلفی می باشند . نقشه معمول که به نام XML شناخته شده است رایج ترین نوع نقشه سایت است و صفحات مختلف وب سایت شما را نمایش می دهد. نقشه های دیگری هم برای ویدئو ، اخبار و تصاویر می باشد که برای معرفی این بخش ها به گوگل مورد استفاده قرار می گیرد.