سئو (SEO) یا بهینه سازی وبسایت چیست؟

تعریف سئو(SEO) ویا بهینه سازی سایت چیست؟

اگر بخواهیم سئو و یا به اصطلاح انگلیسی Search engine optimization  را به ساده ترین زبان تعریف کنیم عبارت است از جا به جایی رتبه در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل از طریق بهینه سازی سایت که منجر به افزایش ترافیک سایت می شود.

سئو وظایف متفاوتی دارد که متداول ترین آنها ایجاد محتوا با کیفیت بالا، بهینه سازی محتوا برای کلمات کلیدی خاص و ایجاد بک لینک و .... را می توان نام برد. مهمترین مزیت سئو سایت یا بهینه سازی سایت این است که شما برای یک کلمه کلیدی خاص ,ماه به ماه ترافیک رایگان به سمت سایت خود هدایت می کنید.

در این مقاله سعی خواهیم کرد مطالب و مفاهیم ابتدایی و اولیه سئو را به شما معرفی کنیم.

۱-چگونه موتور های جستجو کار می کنند؟

۲-عمکرد سئو چگونه است؟

۳-فرق آگهی های پولی گوگل با نتایج معمولی سرچ گوگل در چیست؟

خوب حالا که کمی با تعریف سئو در بالا آشنا شدیم کمی تخصصی تر به موتورهای جستجو مانند گوگل نگاه می اندازیم .

چگونه موتور های جستجو کار می کنند؟

زمانیکه کلمه ای (keyword ) در گوگل یا موتور جستجوی دیگری جستجو می شود ، یک الگوریتم که مختص به همان موتور جستجو می باشد در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را برای شما لیست می کند.برای مثال گوگل از بین صد ها میلیارد صفحه موجود در فضای اینترنت , مجموعه ای از بهترین نتایج را به شما نشان می دهد.
منظوره ما از بهترین نتایج گوگل چیست؟

  • مرتبط بودن کلمه کلیدی سرچ شده  با محتوای سایت

فرض کنید در گوگل کلمه  “سئو” را سرچ کرده اید ,انتظار ندارید که نتایج نمایش داده شده در مورد کلمه"چیپس" باشد به همین دلیل گوگل به دنبال صفحاتی است که به کلمه کلیدی جستجو شده نزدیک باشد.از طرفی علاوه بررتبه بندی صفحات مناسب و بهینه شده  ,صفحات دیگری که مرتبط هستند را نیز نمایش می دهد.برای مثال “SEO” در جستجوی گوگل حدود ۶۴۰۰۰۰۰۰۰ میلیون نتیجه جستجو دارد چه صفحه ای سئو شده باشد چه نباشد.

 

  • معتبر بودن صفحه از نظر گوگل

یکی دیگر از روش هایی که موتور جستجو با آن سرو کار دارد این است که گوگل به صفحه ای که تعدادی صفحه دیگر به آن لینک شده اند اعتبار می دهد(به این لینک ها backlink  گفته می شود).حالا این اعتبار به صفحه ی وب سایت شما کمک می کند تا کمی نزده گوگل شیرین شود .

 

  • مفید بودن محتوای سرچ شده سایت

مهمترین نکته ای که باید رعایت شود این است که شاید یک مطلب هم مرتبط با کلمه کلیدی باشد و هم دارای بک لینک های معتبر اما اگر از نظره خواننده مفید نباشد و به اصطلاح سئو کاران برای گوگل نوشته شود نمی تواند در جایگاه خوبی قرار بگیرد.برای مثال فرض کنید “چرا سئو اهمیت دارد؟” را جستجو کرده اید. در لیستی که گوگل در اختیار شما قرار می دهد وارد نفر اول لیست می شوید که توسط یک متخصص سئو نوشته شده است و دارای متنی طولانی بدون هیچ گونه استراتژی و تکنیکی  مانند نمونه زیر و از طرفی بک لینک های زیادی برای سایت توسط دیگران ایجاد شده است .

و حالا نمونه زیر توسط فردی عادی در زمینه “چرا سئو اهمیت دارد؟” نوشته شده است و بک لینک زیادی ندارد اما چون متن را مرتب و به چند بخش تقسیم کرده و با اصول سئو نوشته شده (در ادامه توضیح می دهیم که یک محتوای تکنیکی چگونه نوشته می شود) و هر پاراگراف تیتر مخصوص به خود دارد از نظرخواننده مفید محسوب می شود .اگر عکس زیر را با عکس بالا مقایسه کنید خواهید دید که که هر پاراگراف دارای تیتر و عکس جداگانه می باشد .

نتیجه:

سایتی خلق کنید که مردم آن را دوست داشته باشند نه گوگل ! .گوگل به دنبال سایت هایی هست که سیگنال بیشتری از مردم گرفته باشد و خواننده آن سایت را بیشتر دوست دارد.پس سعی کنید سیگنال های واقعی را جایگزین سیگنال های مصنوعی کنید و این امر باعث جا به جایی در رنکینگ گوگل می شود.

عملکرد سئو چگونه است :

سئو با بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو مانند Google ،Bing  کار می کند. وظیفه شما این است که مطمئن شوید موتورهای جستجو سایت شما را به عنوان بهترین نتیجه ببیند و این نقش را الگوریتمی ایفا می کند که وظیفه آن بررسی مرتبط و معتبر بودن  محتوای جستجو شده  با کلمه کلیدی است. در بیشتر مواقع هنگامی که صحبت از بهینه سازی موتورهای جستجو است در واقع تمامی توجهات به سمت  “سئو گوگل “ پیش می رود که در نتیجه به ما این امکان را داد تا روی سئوگوگل بیشتر تمرکز کنیم.

فرق آگهی های پولی گوگل (PPC) با نتایج معمولی سرچ (Organic Results):

صفحات نتایج جستجوی گوگل به دو بخش جستجوی مجزا تقسیم می شوند :آگهی های پولی گوگل و نتایج معمولی گوگل

  • نتایج معمولی گوگل :

نتایج جستجوی معمولی (که بعضاً به عنوان نتایج "طبیعی" خوانده می شوند) لیستی از سایت  هایی هستند که براساس معیار های گوگل ، 100٪ رتبه بندی می شوند.

موتورهای جستجو مانند گوگل ,نتایج جستجوی اصلی را بر اساس صد ها فاکتور رتبه بندی مختلف, رتبه بندی می کنند. اما به طور کلی ، نتایج اصلی از نظر گوگل به عنوان قابل اعتماد ترین و معتبرترین وب سایت ها یا صفحات وب مربوط به این موضوع و یا کلمه کلیدی جستجو شده, شناخته شده است.

جزئیات بیشتر درباره نحوه کارالگوریتم موتور های جستجو را بعدا توضیح خواهیم داد ولی در حال حاضر تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشیم این است که وقتی صحبت از سئو می شود منظور همان رتبه بندی وب سایت شما در نتایج اصلی است نه نتایج پولی . در ضمن این نکته رانیز نبایدفراموش کرد که نتایج لیست شده در جستجوی اصلی و معمولی گوگل از سئو بهتری برخوردار می باشند تا نتایج پولی نمایش داده گوگل.

  • نتایج پولی گوگل (PPC) :

نتایج پولی گوگل در بالا و یا در پایین لیست نتایج جستجو شده معمولی گوگل به صورت تبلیغات (یک آیکون Ad سبز رنگ در کنار آن قرار دارد)نمایش داده می شود. تبلیغات پولی گوگل کاملا مستقل از لیست جستجوی اصلی گوگل است و نحوه کار آن پرداخت در ازای کلیک بروی تبلیغ می باشد.در این نوع تبلیغ هزینه بر اساس قیمت کلیک تعریف شده است که به این معنی می باشد که شما هزینه ای به ازای هر فردی که وارد سایت شما می شود پرداخت می کنید و گوگل سایت شما را در صدر نتایج نمایش می دهد.

مقاله های مرتبط سئو (SEO) یا بهینه سازی وبسایت چیست؟

7 مرحله ساده برای استراتژی SEO

شرکت شما وب سایت برای خدمات خود یک وب سایت ایجاد کرده است و شما مسئول محتوا و شما مسئول بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نیز هستید. چه شما در حال تحویل گرفتن ، بهبود یا شروع  استراتژی SEO خود باشید ، اصول SEO آنقدرها سخت نیست. با اینکه سئو دائما در حال پیشرفت است و دانش زیادی در زمینه سئو وجود دارد، موتورهای جستجو مانند گوگل در زمینه به روزرسانی الگوریتم های خود ، دائماً در حال تغییر است.  این هفت روش ساده برای ایجاد یک استراتژی قوی SEO را بررسی کنید: 

طراحی سایت Seo Friendly

طراحی یک وب سایت سئومحور یا Seo Friendly چیست؟ به وب سایت هایی که برای موتورهای جستجو بهینه شده است و قابلیت دسترسی و ایندکس را دارد وب سایت سئو محور و یا Seo Friendly می گویند.

آشنایی با اصطلاحات سئو

برای آموزش سئو نیاز دارید تا با اصطلاحات اون هم آشنا بشید. در این مقاله تمامی اصطلاحات on page و بهینه سازی داخلی یک وب سایت برای کسب رتبه و همینطور off page که فرآیندی خارج از سایت است را یاد میگیرید.