سئو و بهینه سازی مطالب

سئو و بهینه سازی مطالب چیست؟

برای سئو یک مطلب و نوشته نیاز به برنامه ریزی ، ایجاد یک مطلب و بهینه سازی محتوا برای اینکه بتوانیم در موتورهای جستجو مانند گوگل رتبه داشته باشیم.

 

چرا سئو یک نوشته مهم است؟

همه کسانی که بر روی سایت کار می کنند می دانند که باید سایت خود را براساس کلمات کلیدی بهینه سازی کنند و این کار در اصل نیاز به ایجاد یک محتوای شگفت انگیز با تلاش برای سئو این مطلب و در انتها ایاد یک نوشته و مقاله سئو شده می باشد.

سئو محتوا

 

بهترین روش برای داشتن یک مقاله بهینه سازی شده

برای سایت خود لیستی از موضوعاتی را که می خواهید استفاده کنید ایجاد کنید. برای این کار ابتدا باید کلمه مورد نظر خود را پیدا کنید و مطابق با این کلمه متن خود را ایجاد کنید و برای اینکه در سئو و بهینه سازی و بازاریابی محتوا موفقیت بدست آورید باید مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. 

بعد از کارهایی که در بالا انجام دادید برای پیدا کردن عناوین مناسب برای محتوا که بر روی سئو سایت شما تمرکز داشته باشد دو روش وجود دارد. شما ابتدا باید سوالات مشتریان و مخاطبان خود را پیدا کنید و در مقالات و مطالب خود به آنها پاسخ دهید . این گزینه ها را در گوگل ، سایت های سوال و جواب می توانید پیدا کنید.

برای این کار شما به تلاش زیاد و همینطور زمان نیاز دارید . برای اینکه بتوانید سرعت خود را بیشتر کنید ابزاری به نام Answer The Public وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده نمایید . در سایت های ایرانی نیز سوالات مخاطبان را می توانید پیدا کنید و در نوشته های خود از آنها استفاده کنید. روش دوم استفاده از ویکی پدیا می باشد. شما می توانید بهش فهرست های مطالب ویکی پدیا را مشاهده کرده و ایده بگیرید. مثلا اگر یک سایت برای بازاریابی دارید به صفحه بازاریابی شبکه های اجتماعی بروید و ایده های مورد نظر خود را پیدا کنید و از آنها بر اساس کلمه کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید. 

مهمترین قسمت برای ایجاد یک مقاله تحقیق کلمات کلید می باشد. این کلمه های کلیدی هستند که می توانند چندین هزار بازدید را برای شما در سایت بوجود آورند. کلمات کلیدی محبوب را پیدا کنید و براساس آن نوشته خود را ایجاد کنید. بهترین راه برای پیدا کردن این کلمات همانطور که در بخش کلمات کلیدی هم در رابطه با آن صحبت شد پیشنهادات گوگل می باشد.  فقط یک گزینه را وارد کنید و گوگل به شما کلمه هایی را که بیشترین سرچ و جستجو را دارند پیشنهاد می دهد و همینطور شما می توانید از سایت Infinite Suggest نیز برای پیدا کردن کلمات کلیدی خود استفاده کنید و لیستی از کلمات پیشنهادی را ببینید اما این ابزار به اندازه گوگل دقیق نیست.

ابزار دیگه ای که برای این کار می توانیم از آن استفاده کنیم SEORCH می باشد. شما ادرس url مقاله و بلاگ رقیب خود را در آن وارد کنید. برای پیدا کردن کلمه کلیدی مورد نظر می خواهیم روی متن و عبارات تمرکز کنیم و میزان کلمات کلیدی که در صفحه استفاده است را مشاهده می کنید. کلمات 3 تایی و 4 تایی که دارای بیشترین تکرار در سایت هستند را مورد بررسی قرار دهید . به این کلمات ، کلمات کلیدی دم بلند می گویند و دارای رقابت زیادی در صفحه اول گوگل نیستند اما شما می توانید مخاطبان خود را از این طریق جذب نمایید.

ابزار دیگه که برای این کار می توان از آن استفاده کرد kparser  است ، شما میتوانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را در تایپ کنید و کلمات مشابه را پیدا کنید تنها مشکل این ابزار این است که برای استفاده از آن در حجم زیاد باید آن را به نسخه حرفه ای ارتقا دهید. 

 

ایجاد مطالب با بررسی هدف جستجو

اگر چه وجود یک کلمه کلیدی برای مقالات شما بسیار مهم است اما نکته ای که ارزش بسیار زیادی دارد این است که ابتدا   هدف جستجو خود را معین کنیم . به این معنی که محتوای شما باید نیازهای مخاطبان خود را برآورده کند . یعنی اگر کسی برای مطلب خاصی وارد سایت شما شد بتواند هدف خود را در این سایت و صفحه مورد نظر پیدا کند و نتیجه دلخواه خود را بگیرد.

به صفحه اول گوگل در کلمه مورد نظر خود نگاه بیندازید مردم بیشتر دنبال چه چیزی هستند و دنبال چه چیزی می گردند. بنابراین متن خود را براساس آن بنویسید و درنهایت مشاهده خواهید کرد که در صفحه اول گوگل خواهید بود.

برای مطلب مورد نظر خود یک محتوای طولانی و جامع ایجاد کنید که تمامی نیازهای مخاطبان شما را برآورده کند و به طور کامل موضوع شما را تحت پوشش قرار دهد .

بهینه سازی و سئو سایت
بهینه سازی و سئو سایت

 

استفاده از کلمات کلیدی در مطالب

استفاده از کلمات کلیدی در محتوا و مطالب شما یکی از مهم ترین بخش های این کار است تا مطالب خود را بتوانید به بهترین شکل سئو کنید. شاید سوال شما این باشد که چندبار باید از کلمات کلیدی خود در متن استفاده کنید؟

تراکم کلمات کلیدی از نظر گوگل وجود ندارد یا در اصل گوگل به آن توجهی نمیکند. نکته مهمی که وجود دارد این است که مکان استفاده از کلمات کلیدی مهم تر از تعداد استفاده آن در سایت و محتوا شما است. مکان های که شما می توانید از آن استفاده کنید:

  • آدرس سایت شما URL
  • برچسب عنوان شما
  • 100 کلمه اول صفحه شما
  • در یک برچسب H1
  • در یک برچسب H2

شما باید کلمات کلیدی خود را در آدرس صفحه خود قرار دهید  و از کلمه کلیدی خود در برچسب عنوان استفاده نمایید. بهترین راه این است که از این کلمه یک بار در عنوان استفاده شود و استفاده بیشتر از آن از نظر گوگل مناسب نیست . همچنین شما می توانید از این کلمات برای بهینه سازی محتوای خود در 100 تا 150 کلمه اول استفاده کنید. 

عنوان من شامل کلمه کلیدی من است که H1 می باشد. تنها نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که یکبار از H1  در محتوای خود استفاده کنید زیرا استفاده بیشتر موجب گیج شدن موتورهای جستجو می شود. در نهایت می توانید از کلمات کلیدی در h2 نیز استفاده کنید . عنوان های h2 تمرکز کلمه کلیدی شما را نشان می دهد و همینطور موجب سئو متن شما می شود. 

 

بهینه سازی عنوان و متا توضیحات سایت

 

برای رتبه گرفتن یک مطلب نیاز به دریافت سیگنال می باشد و هر چه میزان کلیک در آن بیشتر باشد CTR بالا رفته و رتبه سایت نیز بالا تر خواهد رفت . باز اضافه کردن کلمه کلیدی خود در عنوان سایت شما می توانید آن را برای گرفتن امتیاز بیشتر در CTR بهینه کنید و کلیک های بیشتری داشته باشید. مثلا می توانید از اعداد در عنوان سایت خود استفاده کنید. 

بخش بعدی توضیحات متا سایت است که اگر چه بر روی رتبه بندی گوگل تاثیر مستقیم ندارند اما اگر متن مناسبی را برای این بخش انتخاب کنید شما می توانید مخاطبان بیشتری را برای مشاهده مطالب خود جذب کنید.برای هر صفحه از سایت خود یک meta description جداگانه و همینطور منحصر بفرد بنویسید تا میزان کلیک شما افزایش یابد. 

 

استفاده از لینک سازی داخلی

استفاده از لینک سازی داخلی بهترین روش برای بهینه سازی محتوای شما می باشد زیرا از این طریق کاربران و همینطور موتورهای جستجو می توانند به صفحات دیگر سایت شما دسترسی پیدا کنند و محتوای مرتبط را پیدا کنند .  به همین علت است که وجود لینک های داخلی در سایت شما بسیار مفید است. صفحات سایت را فهرست بندی می کنند و ساختار و معماری سایت را مشخص می کنند. بهترین کار این است که برای هر محتوا خود 4 الی 5 لینک داخلی  ایجاد کنید.

 

پیوند و لینک به سایت های خارجی

براساس نتایج بده دست آمده از بررسی سایت هایی که در صفحه اول موتورهای جستجو هستند استفاده از پیوندهای خروجی باعث بهبود در رتبه بندی صفحه سایت در گوگل می شود. از نظر گوگل محتواهایی که دارای متن های کامل و مشخص هستند و نتیجه مورد نظر را به کاربران می دهند بسیار مفید هستند و می خواهد افراد را به سمتی هدایت کند که نیاز مخاطب را برطرف کند.  بنابراین با افزودن پیوندهای خارجی به سایت های معتبر ، محتوای خود را به بهترین شکل سئو می کنید. شما می توانید از لینک سازی خارجی به تعداد زیاد در مطالب خود استفاده کنید تا مخاطبان شما بتوانند به بهترین شکل از آن استفاده کنند.

 

استفاده از کلمات مرتبط با کلمات کلیدی

کلمات کلیدی LSI  به کلماتی گفته می شود که با موضوع شما ارتباط نزدیکی دارند . استفاده از این کلمات در سئو متن شما تاثیر بسیار زیادی دارد و بسیار عالی است .این کلمات کمک می کنند که گوگل و موتورهای جستجو موضوع مقاله شما را بهتر متوجه شوند. شما کلمه کلیدی هدف خود را در برچسب عنوان و URL خود می بینید. برای اینکه موضوع را به طور کامل پوشش دهید کلمات کلیدی مرتبط LSI  به شما کمک می کنند و به این صورت شما متن خود را برای کلمات کلیدی مرتبط نیز بهینه می کنید. برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI می توانید از ابزاری رایگان به نام LSIKeywords.com  استفاده کنید. کلمه کلیدی اصلی خود را در آن وارد کرده و کلمه مرتبط را دریافت کنید.

سئو محتوا

 

استفاده از تصویر و ویدئو در متن

 

استفاده از تصاویر و ویدئو یا پادکست ممکن است کاملاً در بخش "نوشتن سئو" قرار نگیرد  اما تصاویر ، اینفوگرافیک ها و فیلم ها برای سئو بسیار مهم هستند و علاوه بر این محتوا شما را جذاب می کنند. در هر زمانی از چند رسانه ای ها در محتوا خود استفاده کنید. این کار علاوه بر افزایش میزان جذابیت می تواند موجب می شود نوشته شما تاثیر بیشتری بر روی مخاطب داشته باشد.

 

استراتژی تبلیغ برای معرفی متن

حقیقت این است که بعد از انتشار یک محتوا شما در گوگل رتبه ای نخواهید داشت برای اینکه بتوانید رتبه مورد نظر خود را کسب کنید نیاز به تبلیغ محتوا دارید. برای این کار نیاز به استراتژی در این زمینه دارید. شما از روش هایی می توانید برای این کار استفاده کنید مثلا شما می توانید این متن و مقاله را برای افرادی که به آن علاقمند هستند و یا نیاز دارند ارسال کنید. از طریق ایمیل می توانید مخاطبان خود را برای انتشار مطلب جدید آماده کنید. 

از هر وسیله تبلیغاتی برای معرفی محتوا خود استفاده کنید از جمله ایمیل - شبکه های اجتماعی لینکدین - فیس بوک - اینستاگرام و ... . این بخش از فعالیت شما کمک زیادی برای معرفی شما به مخاطب خواهد کرد. همچنین می توانید مخاطبان رقیبان خود را پیدا کرده و محتوای خود را برای آن ها نیز تبلیغ کنید. در صورتی که محتوا شما بهتر باشد شما این شانس را دادری که کاربران را جذب کنید. برای این کار از ahrefs می توانید استفاده کنید که البته این ابزار رایگان نیست و برای افراد مبتدی بهتر است از ابزار  Open Link Profiler در ابتدای کار خود استفاده کنند.